A mai jegyzetemet egy kedves diákom inspirálta, aki jógaoktatói tanfolyamra jár hozzám! Nagyon régóta tartok kérdés-felelt előadásokat a jóga iránt érdeklődőknek 2 hetente https://www.facebook.com/events/1445960655688228/ Egy jógaoktató ismerősőm pár hónapja szintén elkezdett egy hasonló dolgot. Egy nagyon ügyes és szinpatikus fiú és karizmája is van,nagyon ügyesen is gyakorol, de a jóga filozófiában nagyon el van tévedve sajnos. Senki ne értse félre, nem azért mondom ezeket a dolgokat, hogy lehúzzam őt, de szeretném megmenteni azokat, akiket valóban érdekel a jóga filozófiája, ha ehhez hasonlókat hall, akkor tudja hovát tenni és ne zavarodjon meg.
Az én diákom az előadásról úgy távozott, hogy tajtékzott a felháborodástól. idézem: “ennyi sületlenséget még nem hallott soha egy előadáson belül”. Semmire nem kapott választ.
Mielőtt bármiről is véleményt mondanék, szeretném lefektetni, hogy a jóga tudománya nem véleményeken alapszik, hanem a védákon, és a védákon alapuló jógaszentírásokon. / Bhagavad gita, Hatha yoga pradipika, Patanjali yoga sutra stb. / Tehát azt mondja, hogy szerintem így vagy úgy van valami, és nem tudja az álítását alátámasztani hiteles jóga szentírásból származó idézettel , akkor az egész véleménye semmit nem ér. Értéktelen spekuláció.
Egy pár kérdés és válasz ami elhangzott:
diákom: ” Jó most itt eddig csak arról volt szó, hogy minden egy és nincs semmi, akkor Isten milyen? “
válasz : ” ahogy elképzeled “
A jóga szentírások véleménye: Isten megvalóításának 3 aspektusa van. A személyetelen Brahman, ami a Legfelsőbb személy testének ragyogása, a helyhezkötött Paramatma aspektusa, amely mindenki szívében jelenlévő Felsőlélek, és Bhagavan, a Legfelsőbb személy, akiből minden más energia árad. Hosszasan idézhetném a védikus szentírásokat, számtalan helyen van ez a tény alátámasztva. Most csak egy szentírást linkelnék be ahol talána legrészletesebben le van írva Isten formája, és a lelki világ, és abrahman helyzete is. Érdemes végig olvasni.
http://www.iskcondesiretree.net/page/isvara-parama-krishna
diákom: “szerinted akkor nincs lélek sem? “
válasz: “azt honnan szedted, hogy van?”
Na ez kicsit kiverte nálam a biztosítékot mert ez mondjuk minden lelki filozófia alapja, hogy a lélek transzcendentális sat cit ananda élőlény.
Bhagavad gíta: 2 fejezet:
11. vers
A Magasztos Úr szólt: Művelt beszéded mellett olyasmit gyászolsz, amiért nem szabadna bánkódni. A bölcsek nem keseregnek sem a halott, sem az élő felett.
12. vers
Nem volt olyan idő, amikor Én nem léteztem, s öröktől fogva vagy te és ezek a királyok is. A jövőben sem fog megszűnni életünk, létünk végtelen.
13. vers
Amint a megtestesült lélek állandóan vándorol ebben a testben a gyermekkortól a serdülőkoron át az öregkorig; a halál után is egy másik testbe költözik. Az igazi énét megvalósított embert azonban nem téveszti meg az efféle változás.
14. vers
Óh, Kunti fia, a boldogság és a boldogtalanság ideiglenes megjelenése, valamint kellő időben való eltűnése olyan, mint a tél és a nyár váltakozása. Óh, Bharata sarjadéka, ezek csak érzékfelfogásból erednek, s az embernek el kell tűrnie őket anélkül, hogy zavarnák őt.
15. vers
Óh, emberek legjobbja (Arjuna), akit a boldogság és boldogtalanság nem zavar, sőt, rendíthetetlen mindkettőben, az biztosan megérett a felszabadulásra.
16. vers
Az igazság látnokai arra a következtetésre jutottak, hogy a nem létezőből nincsen állandóság, a létezőből pedig megszűnés. A látnokok erre mindkettő alapos tanulmányozásával jöttek rá.
17. vers
Tudd meg, hogy az, ami áthatja az egész testet, elpusztíthatatlan; ezért a lelket senki sem képes megsemmisíteni!
18. vers
Harcra fel, óh, Bharata leszármazottja, hiszen az elpusztíthatatlan, felfoghatatlan és örök élőlénynek csupán az anyagi teste van kitéve a megsemmisülésnek!
19. vers
Aki az élőlényt gyilkosnak vagy gyilkolhatónak hiszi, az nem érti igazi természetét. A tudással rendelkező tudja, hogy a lélek nem gyilkos és nem is gyilkolható.
20. vers
A lélek nem ismer sem születést, sem halált; ha már létezett, többé meg nem szűnhet; nem-született, örökkévaló, mindig-létező, halhatatlan és ősi, s ha a testet meg is ölik, ő meg nem ölhető.
Ez csak egy szentírás, de minden más védikus irodalom ezt alap információként tartja. Szóval a kérdére, én ugyanezzel a kérdéztem volna visza, hogy Te azt, hogy nem létezik a lélek, hanem, hogy semmik vagyunk, azt Te honnan veszed??!!!
Diákom: ” Mi a véleményed az önmevalósításról akkor?”
válasz: ” A megvilágosodást egy pillanat alatt is el lehet érni “
Természetesen arra, hogy ez hogy lehetséges, arra nem válaszoltak. De ha az megvilágosodás ilyen egyszerű, akkor miért írnak le a jógaszentírások olyan sok folyamatot, gyakorlatot arra vonatkozóan, hogy megtisztuljunk. Megtisztulni csak VALAMI, VAGY VALAKI tud. A semmi nem tud SEMMIT. Nem is kell tennie semmit. Teljesen értelmetlen katyvasz az egész.
diákom:” Akkor magyarázd el miért van ez a sok szentírás és miért kell a jógaszentírásokból ezt sok tudást megszerezni? Ha mi semmik vagyunk és a semmi a cél , akkor az egésznek semmi értelme”
válasz:” A cél, hogy ne gondolkodj! ” A cél, hogy ürítsd ki az agyad és nem kell gondolkodni!
diák: Mi? Akkor minek vagyunk ezen az előadáson, ha nem kell gondolkodni, vagy amikor nem értek valamit, akkor arra az a válasz, hogy nem is kell érteni, nem gondokozz.
válasz: “Na jó fejezzük be az előadást mert kezdünk olyan magas szintekre érni amit nem tudunk felfogni.”
Amikor ezt hallottam, nevettem egy nagyot. Mit ne mondjak, én tudtam volna kérdezni párat. :)
Na ez a teljes kudarc. Minek kell előadásokat tartani, ha én magam sem értem a dolgokat? Ha kérdeznek, akkor az a válasz, hogy nem kell tudnod semmit mert nem kell gondolkozni?
Szóval ez a inperszonalista katyvasz a lelki élet zsákutcája, és ne ugorjunk be ilyen new age ostobaságoknak. A jóga egy komoly tudomány , komoly lelki filozófiával.
Itt még tudsz erről olvasni többet: